Het werk organiseren

Van knellende driehoek naar nieuwe balans

Meer ouderen die zorg nodig hebben. Minder mensen die in de zorg kunnen werken. Een systeem dat is ingericht op vroeger. We zoeken een nieuw evenwicht en vergroten de arbeidskracht bijvoorbeeld met hulp van naasten en technologie. Samen proberen we met slimme oplossingen de zorg toekomstbestendig te maken. 

Nieuw ECD

Meer werkplezier, minder werkdruk en meer tijd voor bewoners op locatie en cliënten in de wijk: dat is waar we als organisatie dagelijks naar streven. Een belangrijke stap daarin was het verminderen van administratieve lasten. Daarom stapte Vivium in december 2024 over op het standaard Elektronisch Cliëntendossier (ECD) PUUR. 

In de loop van 2025 raakten collega’s steeds vertrouwder met het systeem en ontdekten zij de mogelijkheden die PUUR. biedt om het werk efficiënter, én leuker te maken. Deze verandering stond niet op zichzelf; het was onderdeel van een bredere beweging richting eenvoudiger, slimmer en meer persoonsgericht werken. 

Het nieuwe ECD sluit namelijk beter aan bij de bedoeling en visie van Vivium. PUUR. is ontworpen om medewerkers te ondersteunen in hun dagelijks werk en om de kwaliteit van zorg te verhogen. Het systeem is gebruiksvriendelijk, intuïtief, nodigt uit tot methodisch werken en stimuleert dus om continu te verbeteren. Zorgdoelen blijven daardoor actueel, en methodisch werken wordt op een natuurlijke manier onderdeel van de dagelijkse routine. 

Persoonsgerichte zorg vormt de kern van het ECD. Het systeem helpt medewerkers om de zorg af te stemmen op wie de cliënt is, wat hij of zij belangrijk vindt en welke ondersteuning daarbij past. Zo draagt PUUR. niet alleen bij aan minder administratieve druk, maar vooral aan betere zorg voor bewoners en cliënten, én aan meer werkplezier voor collega’s.
Lees hier meer informatie.

Samen op Spraakgestuurde jungle safari

In 2025 ging van elke PG-locatie een zorgteam op spraakgestuurde jungle safari. Hun missie? Ontdekken hoe spraakgestuurd rapporteren in het ECD werkt in de praktijk. De safari leverde paradijsvogels op: meer werkplezier, betere rapportages en meer tijd voor de bewoner. Ook ontdekten de expeditieleden beren op de weg: techniek die soms hapert, wennen aan het inspreken, of een accent dat niet altijd wordt herkend. Deze ervaringen zijn meegenomen in de verdere uitrol en in 2026 gaan alle PG-zorgteams op safari! Samen leren en ontdekken staat centraal, zodat rapporteren makkelijker én leuker wordt.  

“Het is even wennen, maar scheelt me nu echt tijd. Ook door de commando’s “verbeter mijn rapportage” en “zet om naar een SOAP-rapportage”.” – deelnemer Spraakgestuurde jungle safari 

Zorgboost als ondersteuning bij inzet van zorgtechnologie

De combinatie van de inzet van zorgprofessionals én zorgtechnologie is hard nodig om “morgen” ook de nodige zorg te kunnen verlenen. Binnen de locaties Zorgeloos wonen en in de wijk bij Zorg aan huis is daarom het beleid: zorgtechnologie, tenzij. Omdat nog niet alle collega’s bekend en vertrouwd zijn met de inzet van zorgtechnologie is het project Zorgboost in het primair proces gestart, en wordt in 2026 verder uitgerold. Doel is teams te ondersteunen bij de inzet van zorgtechnologie. In 2025 hebben we een significante stijging gerealiseerd van de inzet van zorgtechnologie. 

“In interviews vroegen we hoe medewerkers, cliënten en managers naar zorgtechnologie kijken. Daarna maken we per team afspraken over het doel en wat daarvoor nodig is. Zij kennen hun cliënten, wij de digitale hulpmiddelen. We hebben elkaar nodig om dit goed in het dagelijkse werk in te passen.”, Lisanne de Boer – Wijkverpleegkundige zorginnovatie 

Beeldzorg uitbreiding

Steeds vaker zien we dat binnen de wijkverpleging gebruik wordt gemaakt van hybride zorgvormen. Eén van de meest zichtbare ontwikkelingen is de groei van beeldzorg. Waar we in januari 2025 startten met 110 cliënten die hiervan gebruikmaakten, waren dat er eind 2025 al 174. Ook het aantal beeldbelgesprekken en terugbelverzoeken is het afgelopen jaar fors toegenomen. Deze cijfers laten duidelijk zien dat steeds meer cliënten én zorgprofessionals de voordelen van digitale zorg ervaren. 

Een van die cliënten is mevrouw Marie Zwikker. Zij is inmiddels zo’n vijf jaar bekend bij het Vivium-wijkteam. Verzorgende Anita van Beckhoven ondersteunt haar nu ongeveer anderhalf jaar, al komt ze tegenwoordig niet vaak meer bij mevrouw thuis. Mevrouw Zwikker is namelijk ‘over’ op beeldzorg. En dat bevalt uitstekend. “Het is heerlijk!”, zegt mevrouw volmondig. Lees hier meer van mevrouw Zwikker.

Dat Anita vandaag wél bij mevrouw thuis is, is dus een uitzondering. Normaliter hebben ze twee keer per dag contact via beeldbellen. Op tafel staat de Compaan, een door Vivium eenvoudig en op maat ingestelde tablet. “Kijk, ik doe er ook spelletjes op”, vertelt mevrouw enthousiast, terwijl ze met haar vinger vlot over het scherm veegt. Anita kijkt glimlachend toe hoe mevrouw moeiteloos laat zien hoe makkelijk en veelzijdig de Compaan in gebruik is. 

De ervaring van mevrouw Zwikker laat zien wat de cijfers al aangeven: beeldzorg biedt cliënten vrijheid, gemak en zelfstandigheid en het ondersteunt zorgprofessionals om hun tijd effectiever in te zetten. Een hybride vorm van zorg die klaar is voor de toekomst. 
Bekijk de uitgebreide voortgangsrapportage beeldzorg over 2025 hier:

Dementie en toch alleen naar buiten

In Vivium Torendael in Amsterdam werken we sinds 2025 met gezichtsherkenning.  Dit houdt in dat de voordeur voor iedereen automatisch opengaat, tenzij je gezicht in het systeem staat. Dat laatste gebeurt als uit alle multidisciplinaire gesprekken en onderzoeken is gebleken dat iemand, met het oog op veiligheid, niet zelfstandig naar buiten kan. Dan blijft de deur dicht, en kan iemand niet zelfstandig naar buiten. Dit is een heel ander uitgangspunt dan voorheen, toen de deur altijd dicht was, tenzij. Nu is de deur overdag altijd open, tenzij. Het systeem met gezichtsherkenning in Torendael was in 2025 een pilot met positieve resultaten. Mogelijk wordt deze techniek in 2026 over alle PG-locaties uitgerold.  

“Medewerkers laten bewoners met steeds meer vertrouwen naar buiten gaan, en bewoners zijn blij dat ze de zon op hun gezicht kunnen voelen, zonder dat iemand hun hand vasthoudt.” – Joëlle Timmer, adviseur kwaliteit en beleid en lid expertgroep Zorg voor vrijheid. 

Lees hier meer in het artikel van De Gooi en Eemlander over ons “opendeurenbeleid”.

Bevoegd om basiszorg te geven

De programmalijn Bekwaam is Bevoegd richt zich op het vergroten van het potentieel aan medewerkers door anders naar de personeelsmix te kijken. We onderzoeken welke taken, rollen en vormen van scholing beter passen bij de zorg van de toekomst, zonder reguliere zorgfuncties te vervangen. In proeftuinen passen we dit principe direct toe. 

We kijken niet alleen naar diploma’s, maar vooral naar wat iemand écht kan. Is iemand bekwaam? Dan is diegene ook bevoegd. Deze manier van werken helpt om de zorg anders te organiseren en meer talent benutten. 

In 2025 rondde Vivium de proeftuin Modulair Opleiden tot Zorgassistent succesvol af. Medewerkers leren hierbij in kleine modules en behalen stap voor stap deelcertificaten. Hierdoor kunnen vertrouwde collega’s eerder en breder worden ingezet voor taken zoals ADL?zorg en medicatieverstrekking. Dit zorgt voor meer continuïteit voor cliënten én verlichting voor zorgteams. 

Bekwaam is bevoegd blijkt daarmee een krachtig middel om de zorg toekomstbestendig te maken. Klik hier voor meer informatie.

Niet alleen maar samen – met familie, naasten en vrijwilligers

Bij Vivium geloven we in samen doen, met familie, naasten en vrijwilligers. Samen maken we de stap naar ‘gewoon leven’: van ‘zorgen voor’ naar ‘samen zorgen dat’. Samen vormen we het team van de toekomst. 

Zo helpt Corrie haar partner Kees bijvoorbeeld in en uit bed in Torenhof, en verzorgt verpleegkundige Joyce de verpleegtechnische handelingen. “Het is veel vertrouwder als zij het doet. En ik hoef niet op hete kolen te zitten als ik naar de wc moet.” – Kees Verwij, bewoner somatisch verpleeghuis Torenhof. 

Paul wilde thuis verder revalideren, met steun van zijn vrouw en kinderen. “Revalideren is meer dan een halfuurtje therapie. Familie die meehelpt is echt van meerwaarde.” – Maxine – fysiotherapeut Naarderheem.

“Ik draai mee en doe wat nodig is in de huiskamer. Op deze manier leeft mijn moeder voort, haar ziel is hier nog een beetje.” – Jane, vrijwilliger. Zij was al actief bij De Hogeweyk toen haar moeder er nog woonde. Daarna kwam ze terug als vrijwilliger, om bewoners met dementie extra aandacht en een luisterend oor te bieden.

Het gaat erom de mens achter de ziekte te zien

Vrijwilliger Ruud komt al drie jaar op een vaste ochtend in de week “gezellig kletsen en koffiedrinken” bij Zorg aan huis cliënt Wim. Dat is begonnen door een samenwerking tussen de Vrijwilligerscentrale en Vivium om vrijwilligers te koppelen aan mensen met een beginnende dementie. Want als een cliënt meer gezien wordt en zich meer openstelt, helpt dat om passende zorg te verlenen. Een maatje kan daarbij helpen en ontwikkelingen signaleren.  

“Deze cliënten kunnen extra aandacht en begeleiding gebruiken, die we als zorgmedewerkers niet kunnen invullen. Via het maatjesproject kunnen we daar wel actief aan bijdragen.”, Feija, EVV Wijkteam WelZijn Huizen.  

“Ik wilde wel weer drummen, hij trommelde een band op” – Wim Weitgraven, cliënt Wijkteam WelZijn Huizen 

Lees hieronder de ervaringen van Wim en Ruud.

Zorgcommunities in het nieuwe Naarderheem

In maart 2026 opent het nieuwe Naarderheem zijn deuren. Een prachtig nieuw gebouw waar onder andere?de nieuwste zorgtechnologie zal worden toegepast, kortere looplijnen zijn en iedere cliënt zijn eigen sanitair heeft. De kamers bieden ruimte aan mantelzorgers om te blijven slapen en dankzij sluizen zijn we beter voorbereid op virusuitbraken.   

In 2025 zijn de voorbereidingen getroffen voor het werken in communities in het nieuwe Naarderheem. Medewerkers bepalen samen met de cliënt en naasten hoe de hulpvraag het beste kan worden opgelost, dan wel begeleid. Niet alleen vanuit ieders expertise, maar ook vanuit een intensievere samenwerking, die soms functie-overschrijdend kan zijn.  

“Zo kunnen we ons werk, bijvoorbeeld met een gezamenlijke dagstart, beter op elkaar afstemmen en verstoringen opvangen. Door bijvoorbeeld een fysiotherapeut te laten helpen met opstaan, wanneer een zorgcollega ziek is.” – Maxine van Lishout, fysiotherapeut Naarderheem en projectleider communities.

Lees hier de ervaringen van Maxine en Paul en bekijk de praatplaat over het werken in communities.

Zorg en technologie

Zorgtechnologie biedt allerlei kansen. We kunnen er onze zorg mee verbeteren. En meer cliënten helpen met hetzelfde aantal medewerkers. Binnen de klantgroepen proberen we verschillende mogelijkheden uit, zoals:

  • Digitale overdrachten, ‘slimme brillen’ en ‘slim incontinentiemateriaal’. Of bijvoorbeeld het gebruik van data voor preventief verschonen en voorkomen van vallen.
  • Sensoren die het leefpatroon in kaart brengen. Een zorghorloge. Of een app om taken in het netwerk te verdelen. Dit en meer is mogelijk mede dankzij Virtuele Thuiszorg.
  • Slimme looplijnen waardoor personeel 50% minder hoeft te lopen. Of techniek die vertelt waar een patiënt zich bevindt.

Minder administratieve lasten

Een van de speerpunten in het meerjarenbeleid is het verminderen van de administratieve lasten. In 2022 en 2023 is aan medewerkers gevraagd van welke administratieve lasten en registraties zij het meeste last hebben. We hebben deelgenomen aan de Berenschot enquête, en we hebben met medewerkers over dit onderwerp gesproken tijdens bijeenkomsten van de Parade van de Toekomst. Op basis van de uitkomsten is de focus gelegd op het ECD; onze inrichting van het oude ECD werd door medewerkers gezien als een belangrijke bron van (administratieve) belasting.

In 2024 is gestart met de implementatie van een nieuw ECD. De focus lag op het vereenvoudigen en digitaliseren van processen en het terugdringen van registraties in het ECD. We hebben subsidies aangevraagd en toegekend gekregen (ORDZ, MDIEU).

Verdere verbeteringen tot nu toe
Naast het invoeren van een nieuw ECD zijn een aantal losse verbeteringen doorgevoerd. Deels zijn ze al voor 2024 doorgevoerd, deels naar aanleiding van de Parade van de Toekomst.

  • Geen aparte zorgovereenkomst meer voor WLZ-cliënten in PG-locaties en wijkzorg;
  • Toestemmingen (bv. vaccinaties) via opt-out bij opname, geen jaarlijkse vragen;
  • EVS (Medimo, NCare) ingevoerd;
  • Jaarlijkse kwaliteitsregistraties (kwaliteitskader) rechtstreeks uit systemen gehaald;
  • Minder dubbele MIC-meldingen (bv. medicatie-incidenten);
  • Hygiënecode zorginstellingen toegepast i.p.v. HACCP voor minder registratiedruk;
  • Formulieren bij intake/opname teruggebracht, deels gedigitaliseerd;
  • Flexhub voor zzp’ers en uitzendkrachten voor directe ECD-toegang.

Wat is de focus op korte termijn? Lees het hier.

Anders werken: Maatjesproject

Met Maatjesprojecten in de zorg willen Vivium en de vrijwilligerscentrale Huizen bijdragen aan het welzijn van mensen die kwetsbaar zijn en in het speciaal voor ouderen met dementie. In deze maatjesprojecten wordt op een natuurlijke en praktische manier de formele (of professionele) zorg en de informele zorg bij elkaar gebracht. Er wordt van en met elkaar geleerd en beide werelden worden zo veel als mogelijk geïntegreerd. Hierbij wordt veel focus gelegd op het kijken naar mogelijkheden, voor de client en ook in het samenwerken. Alles in het belang van het welzijn van de client.

Het project heeft veel gebracht zowel voor mensen met dementie, maatjes als zorgprofessionals. Lees meer.

Anders werken: Ambulante GRZ

Naarderheem is in 2024 gestart met ambulante revalidatie. Ambulante revalidatie kent een aantal pijlers:

  • Zachte landing: de ergotherapeut en de fysiotherapeut onderzoeken met de client wat nodig is om participatie-doelen van de client te halen, het revalidatieplan is dus heel gericht en individueel.
  • Er volgt een traject van 2 weken of langer, met multidisciplinaire behandeling. Dit kan direct vanuit thuis, of vanuit opname in Naarderheem.
  • Als multidisciplinaire behandeling niet meer nodig is, bijvoorbeeld als er alleen nog fysiotherapie wordt ingezet, wordt het traject overgedragen aan de eerste lijn. Er is dan geen sprake meer van complexe revalidatie.

De grootste uitdaging is een logistieke. De indicatie wordt bij voorkeur al in het ziekenhuis gesteld, in samenwerking met specialisten in Tergooi. Als dat niet kan en de client al thuis is zal de SO de indicatiestelling doen, daarna gaat het ambulante zorgpad lopen. Het is niet wenselijk als er teveel tijd zit tussen het ziekenhuis en de start van de revalidatie. Klik hier voor meer informatie.